صفحه اصلی درباره ما زمینه فعالیت محصولات تماس با ما Contacts  

 

 
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 5
 نام کاربری :

کلمه عبور :
ثبت نام در سایت 
 

 نتیجه نظرخواهی

 

 

*مقدمه :

خاصیت آبگریزی مقره ها از جمله مواردی است که همواره در طراحی ، ساخت و بکارگیری مقره ها مورد توجه بوده است . وجود آلودگی در شرایط جغرافیایی مختلف ، لزوم مقاومت در برابر خوردگی حاصل از مواد رسوبی ، استقامت عایقی بالا ، سبکی و انعطاف پذیری نیز از سایر موارد مورد توجه در طراحی و بکارگیری مقره ها می باشد. سالیان دراز پس از بکارگیری مقره های شیشه ای و سرامیکی، مقره های کامپوزیتی ( سیلیکونی ) با ویژگی های فوق وارد بازار شده اند و اینک بطور گسترده در مناطق با آلودگی و رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.این نوع از مقره ها بهبود قابل ملاحظه ای از لحاظ عملکردی در مناطق با آلودگی بالا ایجاد کرده اند و به این دلیل در طراحی های جدید برای خطوط انتقال ، پست ها و نیروگاه ها نیز از آن ها استفاده می شود . با این وجود ، مسئله حال حاضر بسیاری از بهره برداران ، میلیون ها مقره سرامیکی و یا شیشه ای است که امکان تعویض آنها با توجه به ملاحظات فنی و اقتصادی وجود ندارد. از دهه 80 میلادی یافتن راه حلی میانه و کاربردی برای بهره جستن از خواص قابل توجه مواد سیلیکونی توام با حفظ مقره های سرامیکی و یا شیشه ای موجود ، مورد توجه قرار گرفته که نتیجه نهایی تلاشهای بعمل آمده ، استفاده از پوششها و چترکهای سیلیکونی به منظور افزایش خواص این مقره ها  می باشد.

*معرفی-مشخصات فنی:

پوشش های سیلیکونی:

این پوششها علاوه بر تقویت خاصیت آبگریزی مقره های سرامیکی یا شیشه ای ، بواسطۀ مقاومت بالایشان در انجام واکنش های شیمیایی ، به عنوان یک لایۀ محافظ در مقابل آلودگی های اسیدی نیز عمل می کنند و با توجه به توان تحمل درجه حرارت بالا و دامنه تغییرات وسیع ، بعنوان راه حل بهینه در بهبود عملکرد مقره های سرامیکی و شیشه ای موجود شناخته شده اند.

 

  جدول زیر مشخصات فیزیکی و شیمیایی این مواد را نشان می دهد.

مشخصات فنی پوشش های سیلیکونی HV2000

 

مزایای استفاده از پوششهای سیلیکونی تا حدی است که عملکرد مقره های سرامیکی پوشیده شده با یک لایه سیلیکونی در بعضی موارد حتی از عملکرد مقره های تمام سیلیکونی نیز بهتر بوده است!. این امر به دلیل انتقال حرارت بهتر در بخش سرامیکی مقره در مقایسه با یک مقرۀ سیلیکونی کامل  می باشد.

 

پوشش سیلیکونی Insilcote HV2000 محصول کمپانی Mace Technologies  آفریقای جنوبی بوده و حاصل همکاری تحقیقاتی آکادمیک و تجربی با دانشگاه Witwatersrand می باشد . این محصول پس از تحقیقات و تجربیات میدانی در سال 1991 به طور عملی در مناطقی با آلودگی محیطی بالا همانند مناطق ساحلی آفریقای جنوبی استفاده گردیده و تاکنون با گذشت حدود دو دهه بطور گسترده در اروپا ، آمریکای شمالی و خاورمیانه نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

چترک های سیلیکونی:

مشکل دیگری که بهره برداران با آن مواجه هستند نیاز به افزایش فاصله خزشی مقره ها (Creepage Distance) به دلیل شرایط جدید کاری ، تغییر وضعیت آلودگی محیطی ، آسیب های فیزیکی احتمالی از جمله لب پریدگی ، شکستگی چندین بشقابک و ... است.

این مشکل با اضافه کردن چترکهای سیلیکونی بر روی مقره های موجود رفع می گردد. این چترکها در ابعاد مختلف برای انواع مقره ها با امکان افزایش فاصله خزشی تا 130 میلیمتر بازاء هر چترک قابل تأمین می باشند.                       چترکهای سیلیکونی نوع Insilshed  ساخت کمپانی Mace Technologies با استفاده از مواد مخصوص روی لبه بشقابک مقره ها نصب می شوند و ضمن افزایش فاصله خزشی و ایجاد یکنواختی در میدان های الکترومغناطیسی در سر تا سر مقره  ( Field profile ) ، باعث بهبود خاصیت آبگریزی  (Hydrophobicity)  مقره نیز می شوند.

*مقایسه فنی-اقتصادی:

هزینه اعمال پوشش کامل برای یک مقره سرامیکی در مقایسه با هزینه های تعویض آن با یک مقره سیلیکونی با خواص مشابه بسیار اندک می باشد و با انجام این کار عملکرد مقره بطور قابل توجهی در مقابل آلودگی های محیطی و رطوبت بهبود می یابد.به همین دلیل استفاده از این مواد حتی در مناطق با آلودگی پایین نیز دارای توجیه فنی و اقتصادی می باشد.

بعنوان مثال برای یک مقره اتکایی سرامیکی 63KV با طول تقریبی750mm  و فاصله خزشی 1600mm ، هزینه تهیه و اجرای پوشش سیلیکونی در حدود 15% قیمت مقره موجود است که قابل مقایسه با هزینه لازم برای جایگزینی آن با مقره مشابه سیلیکونی آن نیست .

مزایای فنی و اقتصادی حاصل از بکارگیری این تکنولوژی برای تجهیزاتی از قبیل  CT, CVT , BUSHING,… با توجه به محدودیت های فنی موجود در تعویض آنها بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

*روش بکارگیری این تکنولوژی:

روکش سیلیکونی Insilcote

برای شروع نیاز به یک ماده اولیه (Primer)برای افزایش خاصیت چسبندگی لایه سیلیکونی بر روی مقره پس از زدودن هر گونه آلودگی و گریس بکار رفته می باشد.

پوشش سیلیکونی در ابتدا بصورت خمیری شکل بوده و پس از مخلوط شدن با کاتالیزور مربوطه ، به صورت اسپری با استفاده از روش و ابزار خاص  روی سطح مقره پاشیده می شود. ضخامت لازم برای دستیابی به عملکرد قابل قبول 3,0 میلیمتر می باشد. زمان لازم  برای خشک شدن کامل پوشش سیلیکونی حدود 24 ساعت می باشد اما امکان برقدار کردن مقره بلافاصله پس از پاشیدن این لایه وجود دارد.

روش اجرای چترکهای سیلیکونی Insilshed 

 برای نصب چترکهای سیلیکونی پس از رفع هرگونه آلودگی از روی سطح مقره ، چترک مربوطه با استفاده از چسب مخصوص از جنس خود چترک بر روی لبه بشقابک مقره نصب می گردد . شکل زیر چگونگی این امر را نشان می دهد.

 

 

   بمنظور ایجاد یکنواختی و بهبود عملکرد مقره خصوصاً در مقره های دارای آسیب فیزیکی ( لب پریدگی ، شکستگی کامل لبه بشقابک و یا هرگونه آسیب دیدگی کلی ) پس از نصب چترکها ، کل سطح مقره با پوشش سیلیکونی پوشانده می شود.

 *تجارب عملی و مراجع:

از آنجا که این پوشش ها و چترکها دارای خواص فیزیکی با قابلیت مقاومت در مقابل درجه حرارت بالا و مقاومت در مقابل خوردگی اسیدی میباشند، لذا طول عمر این مواد بالا بوده و تا کنون پس از گذشت حدود 17 سال از بکارگیری نمونه های اولیه آنها ، گزارشی در خصوص آسیب دیدگی آنها دریافت نگردیده است .

*جمع بندی:

 با توجه به موارد فوق ، استفاده از این مواد در پستها و نیروگاه ها برای مقره های اتکایی ، بوشینگها ، CT,CVTو ... بسیار  

آسان بوده و ضمن ایجاد مزیت های فنی قابل توجه ، کاملاً اقتصادی نیز می باشد.

درخصوص خطوط انتقال نیرو استفاده از این مواد همانند پستها و نیروگاهها امکانپذیر است اما هزینه عملیات اجرایی   مربوطه با توجه به لزوم آماده سازی مقره ها و پاشیدن لایۀ پوششی در ارتفاع بالا ( روی برجهای خطوط انتقال ) اندکی بیشتر خواهد بود.

بطور کلی در صورت استفاده از این تکنولوژی ، بهبود عملکرد مقره ها چه در خطوط انتقال چه در پست ها و یا نیروگاه ها یکسان می باشد .

 

   رضایتنامه ها 

                      

 

 

آزمونها 

  تست نشتی جریان در وزارت نیرو